Svet-Stranek.cz
(Rytířský řád bratří nejsvětějšího archanděla Michaela)
MICHAELÁNI

Bitva měkčenými zbraněmi:(Rytířský řád bratří nejsvětějšího archanděla Michaela)

Bitva měkčenými zbraněmi

akce pro dospělé a děti od 14let(pokud organizátoři a rodiče usoudí může se zůčastnit i dítě mladší)
Pravidla pro měkčené bitvy

Všechny zbraně schvalují organizátoři, případně je zkouší na majitelích. Každá zbraň může být kdykoliv organizátory zakázána bez udání důvodů. . Organizátoři mají právo za porušování pravidel či nefér hru bojovníka na čas či trvale vyloučit.

Zbraně
Rozměry
• Dýka 40 cm
• jednoruční m zbraň 90 - 100 cm
• obouruční zbraň 110 – 200 cm
• štít 49x65cm nebo 58x90 či kruh o průměru 60 cm
• řemdih 90 cm celkem; 50 cm měkčená rukojeť,30cm provaz, jen jedna měkká koule cca. 10 cm v průměru
• střelné zbraně luky, kuše do nich šíp i šipka musí být měkčená
U každé zbraně se rozměrem myslí nejdelší změřitelná délka. Kombinace zbraní je jednoruční zbraň a štít, dvě jednoruční zbraně nebo jedna obouruční zbraň. Každý smí mít navíc náhradní zbraň pro případ destrukce již používané a něco měkčícího materiálu a věci na případnou opravu či dodělávku.
Materiál
• Meče a hole: Laminátová tyčka, dřevo, ne bambus. Kov jen výjimečně na spojování a doplňky.
• Štíty: z čehokoliv bezpečného (dřevo, sololit, karton). Tvary štítu kulatý a klasický, ne pavézy a normanské štíty.
• Ostří sekyr a palic: z čehokoliv měkkého. Ostří sekyry se po dopadu musí ohnout. Topory seker a palic musí být v horní třetině změkčeny měkkým materiálem min 1 cm tloušťky.
• Řemdih: koule z měkkého lehkého materiálu, „řetěz“ z neřezavého provazu či jiného podobného materiálu.
• Hlavně musí být všechny zbraně měkčené (molitanem, karimatkou, atp..).

Bezpečnost
Žádná část výzbroje nesmí mít ostrou hranu, špičku či uvolněnou součást. Nesmí se bojovat zlomenou či obnaženou zbraní. Všechny zbraně musí být měkčené (např.: karimatkou, molitanem, mirelonem apod.)!! Čím víc, tím líp.

Soubojový systém
Životy
Hraje se na životy. Každý hráč si svoje životy počítá. Každý platný zásah ruční zbraní, nebo vrhací zbraní do zóny zranění si hráč počítá sám, po pěti zásazích se odečítá jeden život. Každý platný zásah do smrtelné zóny ubere zasaženému jeden život. Při ztrátě posledního života postava umírá-označí se na viditelném místě červenou páskou, mrtvý s nikým nesmí mluvit a nezasahuje do bojů, vrací se na předem určené místo. . Když zasažená postava odevzdává svůj život tomu kdo ji zasáhl přeruší boj slovy :ODEVZDÁVÁM ŽIVOT, oba takto zůčastnění jsou po dobu předávání hájeni proti ostatním zásahům dalších ůčastníků, po předání oba od sebe poodejou o tři až pět kroků SMĚREM NA SVÉ ŮZEMÍ,boj zahají ten co stratil život slovy : BOJ. Životy jsou nepřenosné mezi bojovníky jedné strany!
Platné zásahové plochy
1. Smrtelná zóna:
celý trup
2. Zóna zranění:
nohy a ruce

Zakázané zásahové plochy
• hlava, krk, rozkrok a podbřišek

Zásahy
Každý úder musí být veden se zřetelným nápřahem. Každý úder musí být brzděný, rána nesmí dopadnout plnou silou. Nadměrný úder nebo bodnutí, který skončí jak v platné, tak v zakázané zásahové ploše, je vždy neplatný a bojovníkovy který takový uder či bodnutí dal, hrozí vyloučení. Obouruční zbraň (délka 110 cm) je třeba při doseku držet obouruč. O platnosti zásahu rozhoduje nakonec vždy zasažený.
Uznání zásahu musí zasažený nahlas ohlásit heslem "Zásah" či jakýmkoliv jeho ekvivalentem.
Při boji se nesmí
• používat jakékoliv formy fyzického útoku, údery rukou, kopy, údery hlavicí meče, podrážení nohou, povalení, chytání a držení nepřítele, páky, zápas, prostě cokoliv, kdy dojde ke vzájemnému kontaktu těl obou bojujících
• chytat zbraně za čepel či za ostří, chytat protivníkův štít
• vykrývat záměrně útoky protivníka zakázanými plochami
• zatlačovat během boje protivníka do nebezpečného terénu či na jakékoliv jinak nebezpečné místo
• útočit či tlačit do někoho štítem v rozběhu
• záměrně útočit na zakázané zásahové plochy

Při boji se předloktí útočníka u ruky držící zbraň smí zachytit (ale ne delší dobu držet).

Bezpečnost
Při boji musíte neustále hlídat záda svého protivníka a v případě hrozící kolize (strom, prudký svah, ležící mrtvola) souboj přerušit. V případě jakéhokoliv bolestivého zásahu (zejména do hlavy) má zasažený právo přerušit na potřebnou dobu souboj! V případě zranění protivníka mu musíte okamžitě poskytnout veškerou potřebnou pomoc, dokud se mu nedostane kvalifikovaného ošetření! Na nebezpečných místech nebo potmě je boj všeho druhu zcela zakázán!